اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 3623
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 4 تیر 1391
4 تیر 1391

آشنایی با رشته مهندسی عمران (قسمت دوم)

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر

 

ادامه تحصیلات در دوره بعد از کارشناسی را تحصیلات تکمیلی می نامند که شامل کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای) و دکترای تخصصی است. در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته، دانشجو حدود 32 واحد آموزشی تخصصی را که به تناسب رشته، تعدادی از واحدهای آن را پایان نامه (یا رساله) تشکیل می دهد، می گذراند و معلومات خود را در یک زمینه خاص از رشته، گسترده تر از مقطع کارشناسی افزایش می دهد.

در دوره دکترای تخصصی که پس از پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد شروع می شود، بسته به رشته تحصیلی، حدود 45 واحد درس اختصاصی ارائه می گردد که اغلب در حدود نصف این تعداد واحد به پایان نامه دکتری اختصاص می یابد. دانشجو با تدوین این رساله، کار تحقیقاتی نسبتا گسترده ای را در یک زمینه تخصصی خاص به انجام می رساند و سعی می کند در گسترش مرزهای دانش سهیم باشد.

گرایشهای مختلف کارشناسی ارشد و دکتری در رشته عمران

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی عمران- عمران، می تواند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف سازه، سازه های هیدرولیکی، مهندسی زلزله، راه وترابری، مکانیک خاک وپی، مهندسی آب، سازه های دریایی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل، مهندسی نقشه برداری (ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست به تحصیل ادامه دهد و در هر یک از گرایشهای یاد شده زیر شاخه های تخصصی تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می شود.

امکان ادامه تحصیل در تمام گرایشهای یاد شده درمقطع کارشناسی ارشد و در بعضی از زمینه های یاد شده در مقطع دکتری در داخل کشور وجود دارد، ولی ادامه تحصیل در پاره ای از گرایشهای دیگر، در حال حاضر فقط در خارج از کشور میسر است. توانایی های فارغ التحصیلان مقطعهای کارشناسی ارشد و دکتری

در دوره های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) بیشتر به جنبه های نظری و پژوهشی پرداخته می شود. بدین جهت فارغ التحصیلان این دوره ها در هر یک از گرایشهای یاد شده، بیشتر تواناییهای علمی و محاسباتی و به طور کلی نظری خود را افزایش می دهد، اگر چه این افزایش توانایی ، در کارهای اجرایی علمی نیز از نظر صحت اجرا می تواند نقش مهمی داشته باشد.

در مقطع دکتری دانشجو ضمن افزایش مراتب علمی خود، در یک زمینه تخصصی تر، قدرت و توان خود را برای انجام کارهای تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش بالا برده، تحقیقاتی را در یک مورد خاص، انجام می دهد.

 

جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در محیط های کار

 

از آن جا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک کارشناس عمران، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یک زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند واز مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی، استفاده نمایند. این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن که می توانند در تمام محیط های جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی، پژوهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پایان دوره دکترای تخصصی، امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2534
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 3 تیر 1391
3 تیر 1391

آشنایی با رشته مهندسی عمران (قسمت اول)

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

مهندسی عمران شاخه ای از مهندسی است که معادل و همراه است با طراحی، ساخت و نگهداری از سازه های ساخته شده ای که با زمین و یا با آب و نیز فرهنگ و زندگی شهری و مراحل تکامل آن ارتباط دارند. هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، پل، برج، تونل، دکل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش، نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. یک مهندس کارامد عمران علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن، یک اصل در مهندسی عمران است. مهندسی عمران وسیع ترین و گسترده ترین رشته مهندسی می باشد. در حقیقت رشته مهندسی در ابتدا به دو قسمت نظامی و عمران تقسیم می گردد. مهندسی عمران هنوز مانند یک چتری است که بسیاری از تخصص های وابسته به آن را در بر دارد.

 

تاریخچه مهندسی عمران

 

تاریخچه ی مهندسی عمران به اصطلاح Civil engineering به قرن هجدهم باز می‌گردد. در آن زمان مهندسی عمران در مقابل مهندسی نظامی Military engineering قرار داشت. اصطلاحی که به همه ی امور مهندسی که به مسایل ساخت و ساز بناهای دست ساز بشر باز می‌گشت. مانند سدها، ساختمان ها، پل‌ها و کانال‌ها گفته می‌شد. البته طی گذشت سال های متمادی و با پیشرفت علم و تخصصی شدن علوم، به مرور علوم مختلف، از جمله مکانیک از Civil engineering جدا شده اما این اصطلاح هم چنان نام خود را برای مهندسی عمران حفظ کرد. در کشور ما نیز این رشته تا قبل از انقلاب فرهنگی به نام ” مهندسی راه و ساختمان” معروف بود. اما بعد از انقلاب فرهنگی عنوان “مهندسی عمران” برای آن در نظر گرفته شد. زیرا عنوان “عمران” به اصطلاح Civil engineering نزدیک تر است.

 .

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2834
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 31 خرداد 1391
31 خرداد 1391

آشنایی با رشته مهندسی مواد

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

علم و مهندسی مواد رشته‏ای چند تخصصی است که در برگیرنده تولید، خواص و کاربردهای مواد برای حوزه‏ های مختلف علوم و مهندسی است.مهندسی و علم مواد در داخل خود شاخه‏های از علوم فیزیک کاربردی، شیمی را دارا است؛ علاوه بر آن جنبه‏هایی از مهندسی مکانیک، برق، عمران و شیمی را نیز دارد. در حال حاضر در سطح جهانی با توجه به رشد قابل توجه در تحقیقات و فناوری در این رشته، علوم مواد و زیر شاخه‏های آن به عنوان رشته جلودار بسیاری از دانشگاه‏ها مطرح است.

مهندسی متالورژی یکی از مهمترین زیرشاخه‏های مهندسی مواد است که در آن به روش‏های استخراج فلز از سنگ معدن، تصفیه و آلیاژسازی و در نهایت ساخت قطعات سودمند از فلزات پرداخته می‏شود. این رشته همانطور که از اسمش پیداست یعنی علم مطالعه فلزات در این رشته بطور کل در مورد ساختار و نحوه ساخت و خواص کاربردی فولادها و بقیه فلزات بحث می شود ولی مبحث اصلی همان فولادها است (ترکیب آهن با کربن را فولاد گویند). این تعریف که متالورژی از قدیمی‏ترین هنرها و از جدیدترین علوم است، بخوبی تاریخچه طولانی و آینده روشن رشته متالورژی را بیان می‏کند. علم متالوژی به عنوان یک صنعت مادر نه تنها در حال حاضر نقش مهمی را در پیشبرد تکنولوژی بر دوش دارد، بلکه در آینده نیز یکی از عوامل مهم پیشرفت تمدن بشری است. مهندسی متالورژی به مفهوم کلاسیک آن، فراوری مواد معدنی از کانه‏های آنها (جداسازی از سنگ معدن)، ذوب و استخراج کانه فراوری شده، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها، فن کار بر روی فلزات، شکل دادن آنها و محافظت از محصولات فلزی در برابر آسیب و خوردگی را در بر می‏گیرد.

ابر تگ‌ها: مهندسی مواد، تراز مهندسی مواد، متالورژی، گرایشهای مهندسی مواد، بازار کار مهندسی مواد

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2242
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 26 خرداد 1391
26 خرداد 1391

آشنایی با رشته برق- قسمت دوم

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

 

 

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌ :

 امروزه‌ با توسعه‌ صنایع‌ کوچک‌ و بزرگ‌ در کشور، فرصت‌های‌ شغلی‌ زیادی‌ برای‌ مهندسین‌ برق‌ فراهم‌ شده‌ است‌ و اگر می‌بینیم‌ که‌ با این‌ وجود بعضی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ بیکار هستند، به‌ دلیل‌ این‌ است‌ که‌ این‌ افراد یا فقط‌ در تهران‌ دنبال‌ کار می‌گردند یا در دوران‌ تحصیل‌ به‌ جای‌ یادگیری‌ عمیق‌ دروس‌ و کسب‌ توانایی‌های‌ لازم‌، تنها واحدهای‌ درسی‌ خود را گذرانده‌اند. برای‌ مثال‌ کارشناسان‌ و متخصصان‌ انرژی‌ در کشور معتقدند که با توجه‌ به‌ نیاز فزاینده‌ به‌ انرژی‌ در جهان‌ کنونی‌ و همچنین‌ نرخ‌ رشد انرژی‌ الکتریکی‌ در کشور، سالانه‌ باید حدود 1500 مگاوات‌ به‌ ظرفیت‌ تولید کشور افزوده‌ شود بی‌شک‌ چنین‌ کاری‌ نیاز به‌ احداث‌ نیروگاه‌های‌ جدید و در نتیجه جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ متخصص‌ برق‌ و قدرت‌ دارد. فرصت‌های‌ شغلی‌ یک‌ مهندس‌ کنترل‌ نیز بسیار گسترده‌ است‌ چون‌ در هر جا که‌ یک‌ مجموعه‌ عظیمی‌ از صنعت‌ مهندسی‌ مثل‌ کارخانه‌ سیمان‌، خودروسازی‌، ذوب‌ آهن‌ و ... وجود داشته‌ باشد، حضور یک‌ مهندس‌ کنترل‌ ضروری‌ است‌. و بالاخره‌ یک‌ مهندس‌ مخابرات‌ یا الکترونیک‌ می‌تواند جذب‌ وزارتخانه‌های‌ ارتباطات و فناوری اطلاعات ‌، صنایع‌، دفاع‌ و سازمان‌های‌ مختلف‌ خصوصی‌ و دولتی‌ شود.

همچنين يك مهندس خوب بايد، كارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در موسسه يا وزارتخانه اي نباشد بلكه به ياري آگاهي هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي كشور را يافته و با طراحي سيستم ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. كاري كه بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند. 

اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي هاي لازم باشد، با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد. در حقيقت امروزه مشكل اصلي اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد اين رشته به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيروهاي كارآمد در اين رشته روبرو هستيم.

در ایران مهندسی قدرت نسبت به بقیه بازار کار بهتری دارد و بیشتر شرکت‌ها این مهندسی را بیشتر اعلام نیاز می‌نمایند.البته رفته رفته بازار کار قدرت کمتر شده وبدلیل بیشتر شدن اتوماسیون صنعتی جای خود (بازار کار)را به مهندسی کنترل می دهد.به طوری که در چند سال اخیر متقاضیان شرکت در تحصیلات تکمیلی تمایل بیشتری نسبت به شرکت در گرایش کنترل دارند.

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

فارغ التحصيل در مقطع كارشناسي برق كه مدرك خود را در يكي از چهار گرايش الكترونيك، مخابرات، قدرت و كنترل مي گيرد، مي تواند در يكي از اين گرايشها (اختياري) يا رشته اي كه برق زير مجموعه اي براي آن تعريف شده، ادامه تحصيل نمايد. اين رشته به صورت: مهندسي برق- الكترونيك، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرايش هاي: ميدان، سيستم، موج، رمز، مايكرونوري) برق- كنترل، مهندسي پزشكي (گرايش بيوالكتريك)، مهندسي هسته اي (دو گرايش مهندسي راكتور و مهندسي پرتو پزشكي، مهندسي كامپيوتر (معماري كامپيوتر، هوش مصنوعي و رباتيك) است. براي تحصيل در مقطع دكتراي تخصصي، مي توان، در هر يك از زيرشاخه هاي تخصصي‌تر گرايشهاي ياد شده ميزان مورد نياز واحدها را اخذ كرد و رساله دكتري را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است اين زير شاخه ها، گرايشهاي تخصصي تر اين چهار گرايش است. امكان ادامه تحصيل در كليه گرايشهاي ياد شده در مقطعهاي كارشناسي ارشد و تا حد زيادي در دوره دكتري، در داخل كشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دليل كاربردي بودن آن در بسياري از علوم مهندسي ديگر، براي فارغ التحصيلان امكان تحصيل در بسياري گرايشها و دانشها را فراهم مي كند.

 

 رشته هاي مشابه و نزديك به اين رشته

در برخي از دانشگاهها رشته مهندسي پزشكي را يكي از گرايش هاي مهندسي برق به شمار مي آورند. رشته هايي از قبيل مهندسي علمي - كاربردي برق، كارداني فني برق، دبير فني برق - قدرت و ... پيوند عميقي بين اين رشته و دانش كامپيوتر وجود دارد كه غيرقابل انكار است. با توجه به حجم بازار الكترونيك و بازار صنعت نيمه رسانا در دنيا و نيز كشور ما كه رشد 7% و 15% دارد، لذا آينده روشني براي اين رشته پيش بيني مي كنند چه از لحاظ بازار كار بر صنعت هاي شغلي و چه از نظر تحقیقات علمي .

 

در جدول زیر نام دانشگاه هایی که این رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند به همراه ظرفیت و میانه رتبه بر حسب سهمیه منطقه ای آورده شده است.

 

نام دانشگاه

ظرفیت

ميانه ي رتبه

در منطقه ي 1

ميانه ي رتبه

در منطقه ي 2

ميانه ي رتبه

در منطقه ي 3

دانشگاه شريف

125

33

26

6

دانشگاه تهران

80

146

89

39

دانشگاه اميركبير

80

361

201

21

دانشگاه علم و صنعت ايران- تهران

100

755

410

59

دانشگاه خواجه نصير

120

1220

844

137

دانشگاه صنعتي اصفهان

130

1307

881

323

دانشگاه فردوسي

60

1485

1046

272

قدرت--دانشگاه شهيد بهشتي

32

1584

848

215

الكترونيك--دانشگاه شهيد بهشتي

32

1550

940

 

مخابرات--دانشگاه شهيد بهشتي

32

1755

964

 

الكترونيك--دانشگاه بابل

20

 

1542

 

الكترونيك--دانشگاه اصفهان

15

2360

 

 

قدرت--دانشگاه تبريز

30

1881

1618

308

الكترونيك--دانشگاه تبريز

30

2462

1674

 

قدرت--دانشگاه اصفهان

15

2499

1551

 

الكترونيك--تربيت دبير شهيد رجايي

15

2110

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2454
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 26 خرداد 1391
26 خرداد 1391

آشنایی با رشته برق-قسمت اول

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

بخش آشنایی با رشته ها و ترازهای مورد نیاز رو با رشته برق که رشته خودم و غول رشته های ریاضیه! winked

شروع می کنم. امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره

 

مهندسی برق


رشته برق در آغاز با مکانيک همراه بود و الکترو مکانيک خوانده مي شد، اما با رشد و پيشرفت چشمگير اين رشته، رشته برق راه خود را از مکانيک جدا کرد و به عنوان يک رشته مستقل مطرح گرديد. کامپیوتر به عنوان وسیله ای الکترونیکی، از مصنوعات و تولیدات رشته ی برق است. در گذشته، مسایل مربوط به کامپیوتر در رشته ی برق مطرح می‌شد؛ اما با گسترش و تعمیق روز افزون آن، اینک از رشته ی برق جدا شده و به عنوان رشته ای مستقل مطرح است. با اين حال، برخی دانشگاه هاي اروپایی و آمریکایی هنوز اين دو را يک رشته حساب مي کنند و يک دانشکده به آن اختصاص مي دهند. رشته کامپيوتر از دو بخش تشکيل مي شود، سخت افزار و نرم افزار، گرايش سخت افزار، به مسايل الکترونيکي و فني کامپيوتر توجه دارد، اما گرايش نرم افزار، به برنامه نويسي و نحوه کاربرد و استفاده از کامپيوتر در مصارف مختلف مربوط مي گردد. از اين تعريف معلوم مي شود که بخش سخت افزار، بيشترين شباهت را با رشته برق دارد و دانشجويان رشته برق از تبحر خاصي در مسايل مربوط به آن بهره مند هستند. بدين رو کساني که به جنبه سخت افزار کامپيوتر علاقه مند هستند، مي توانند با انتخاب دروس اختياري خود (ضمن تحصيل در رشته برق)، با اين حوزه نيز آشنا گردند.

به دليل استقبال بي نظير از اين رشته در 30 سال اخير، برجسته ترين استعدادها به اين رشته جذب شده اند. اين به نوبه خود باعث ارتقاي سطح علمي و پژوهشي و اعتبار روز افزون دانشگاه هاي ايران در جهان شده است. هم اکنون، دانشکده هاي برق کشور به لحاظ کادر علمي و امکانات، در حدي قابل مقايسه با دانشگاه هاي معتبر دنيا هستند. به جرأت می‌توان ادعا کرد که علم و صنعت پیشرو در نیم قرن اخیر، رشته ی مهندسی برق بوده است.

با توجه به وسعت صنعت برق و پیشرفت زیاد آن، این رشته خود به چند گرایش تقسیم شده است. رشته ی برق در مقطع کارشناسی به چهار گرایش: مخابرات، کنترل، قدرت و الکترونیک تقسیم می‌شود. به تازگی دانشگاه صنعتی شریف گرایش سیستم‌های دیجیتال را به گرایش های فوق اضافه کرده‌است. همچنین در دانشگاه صنعت آب و برق گرایش شبکه‌های انتقال و توزیع تدریس می‌شود که این گرایش تخصصی مخلوطی از گرایش قدرت و مباحث مربوط به شبکه سراسری برق و مدیریت توزیع و مصرف می‌باشد.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 1880
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 25 خرداد 1391
25 خرداد 1391

آشنایی با رشته مهندسی صنایع (قسمت دوم)

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر

 

پس از اتمام دوره كارشناسي، از طريق كنكور كارشناسي ارشد، امكان ادامه تحصيل در يكي از چهار مجموعه ي دوره ي كارشناسي ارشد وجود دارد:

• كارشناسي ارشد مهندسي صنايع

• كارشناسي ارشد سيستم هاي اقتصادي-اجتماعي

• كارشناسي ارشد سيستم و بهره وري

• كارشناسي ارشد مديريت اجرايي

و پس از اتمام اين دوره كه حدود 2 سال به طول مي انجامد، امكان ادامه تحصيل در دوره ي دكترا، امكان پذير مي باشد:

• دكتراي مهندسي صنايع

• دكتراي سيستم هاي اقتصادي-اجتماعي

• دكتراي سيستم و بهره وري

گرايشها:

• ساخت و توليد و اتوماسيون

• تجزيه وتحليل سيستمها و كاربرد كامپيوتر

• ارگونومي

• تحقيق در عمليات و روشهاي مقداري (O.R)

* قابل توجه دانشجویان و دانش پژوهان:

مهندسی صنایع در یک نظر سنجی جهانی با توجه به فاکتورهایی از قبیل  درآمد, وجهه ی اجتماعی, موقعیت شغلی و .. به عنوان بهترین رشته ی مهندسی در بین سایر رشته های مهندسی انتخاب شده است.

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 2565
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 25 خرداد 1391
25 خرداد 1391

آشنایی با رشته مهندسی صنایع (قسمت اول)

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه ریاضی-فیزیک

مهندسی صنایع

 

مهندسي صنايع رشته اي است جذاب و در عين حال ساده و پر كاربرد. تفكر مهندسي صنايع بر اين استوار است كه "هميشه مي توان كارها را بهتر انجام داد". به اين ترتيب، "بهينه سازي" كار اصلي يك مهندس صنايع است و از آنجا كه هميشه مي توان "بهتر" بود، هميشه به مهندسي صنايع احتياج داريم. با پيشرفت سريع علم و فن آوري پيشرفته و پيچيدگي روزافزون آن، مقياس توليد و خدمات آن چنان گسترش يافته كه رشته هاي سنتي مهندسي، پاسخگوي كليه مسايل سازمان ها نيستند. براي جبران اين كمبودها، از تلفيق رشته هاي گوناگون علوم مديريت، اقتصاد و روشهاي مهندسي، مهندسي صنايع بوجود آمده است.

رشته مهندسي صنايع، با مسايلي از قبيل:

• برنامه ريزي توليد

• كنترل و هماهنگي فعاليت ها

• كنترل كيفيت

• استفاده موثر از ماشين آلات، تجهيرات و امكانات

• بهبود سيستم ها

• بهبود ايمني

• كنترل موجودي انبار

• افزايش كارآيي سازمان هاي گوناگون

سروكار دارد و با يافته هاي فوق مي تواند در طرح، ايجاد و يا بهبود سيستم هاي متشكل از انسان، مواد، ماشين آلات و تجهيزات، كمك موثري نمايد. مهندسي صنايع، شامل روش هايي است كه منجر به بهبود عملكرد كلي مي شود. اين امر، توسط معيارهاي اقتصادي، كيفيتي، تاثيرات محيطي و ارتباط آنها با رفاه بشر سنجيده مي شود؛ لذا، حيطه وظايف يك مهندس صنايع، وسيع تر از وظايف ساير مهندسان است. به عبارت ديگر، هر مهندس صنايع، علاوه بر كسب تخصص در زمينه هاي فني بايد از آموزش كافي در علوم رفتاري و گروهي و علوم زيستي نيز برخوردار باشد.

به اين ترتيب، نه تنها در واحدهاي صنعتي، كه در هر سازمان و سيستم ديگري، مهندسي صنايع مي تواند حضوري موثر داشته باشد. كم نبوده اند افرادي كه با استفاده از آموخته هايشان در اين رشته، حتي در امور ورزشي موفق شده اند.

مهندسی صنایع عبارت از کاربرد اصول و تکنیک هایی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستم هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب می باشد. برای بررسی، ارزیابی و کاربرد این سیستم ها، دانش و مهارت های علوم ریاضی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی به همراه فنون و تکنیک های طراحی مهندسی مورد نیاز است. فعالیت های مهندسی صنایع همانند پلی است که ارتباط بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان را ایجاد می نماید.

 

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 3193
 • نويسنده: saket
 • تاريخ: 24 خرداد 1391
24 خرداد 1391

آشنایی با رشته مامایی

دسته بندی: آشنایی با رشته ها و ترازها » گروه علوم-تجربی

مامايي

 

مامايي مدرن، اينك راز سر به مهر ماماهاي قرن هاي پيشين نيست، بلكه دانشي است كه با تكيه بر پيشگيري، تشخيص و درمان، مراقبت هاي دوران بارداري، مراقبت دوران زايمان، دخالت فعال در روند زايمان و كمك به متخصصان زنان، نوزادان و كودكان، تلاش مي كند آبستني و زايمان به گونه اي مطمئن و بي خطر انجام شود و نوزادي سالم را براي خانواده و مادرش به ارمغان آورد.

چرا مسئوليت حرفه ي مامايي از ساير شاخه هاي گروه پزشكي سنگين تر است؟ علت اين است كه يك ماما به طور هم زمان مسئوليت سلامتي و حيات دو يا چند انسان را بر عهده دارد. در اين ميان، نوزاد قبل از تولد در محفظه اي كاملاً دور از ديد قرار دارد و هر گونه پيشامد و خطري، از ديد مستقيم ماما پنهان است؛ بنابراين لازم است با دقت مداوم و آگاهي لازم، روند زايمان را تا انتها دنبال كند. ماما، فردي است كه برنامه ي آموزش مامايي را در دانشگاه با موفقيت گذرانده و شايستگي هاي لازم در كسب پروانه ي كار و اشتغال به حرفه ي مامايي را به دست آورده باشد. ماما بايد بتواند راهنمايي و سرپرستي از زنان باردار را در دوران حاملگي، زايمان و توجهات پس از زايمان به عهده بگيرد، عمل زايمان را با مسئوليت خود انجام دهد و از نوزاد مراقبت كند. اين مراقبت ها شامل اصول پيشگيري و تشخيص موارد غير طبيعي نزد مادر و كودك و در صورت موجود نبودن تسهيلات بهداشتي و پزشكي، فراهم كردن كمك هاي لازم در مواقع اورژانس است. همچنين ماما نه تنها درباره ي مادر و كودك، بلكه نسبت به مسائل بهداشتي كل افراد خانواده و جامعه، وظيفه ي مهمي دارد.

مقاطع تحصيلي و گرايش ها

اين رشته در مقاطع كارداني، كارشناسي پيوسته، كارشناسي ارشد ناپيوسته و دكترا ارائه مي شود. اين رشته در مقاطع كارداني و كارشناسي داراي گرايش نيست و به صورت عمومي ارائه مي شود، اما در مقطع كارشناسي ارشد داراي دو گرايش است:

1. گرايش بهداشت مادر و كودك: اين گرايش در مورد تنظيم خانواده و بهداشت دوران بارداري بحث مي كند.

2. گرايش آموزش مامايي: اين گرايش در مورد بيمار ي هاي زنان بحث می كند و بيش تر جنبه ي علمي دارد.

لازم به يادآوري است كه دوره ي دكتراي مامايي، در داخل كشور راه اندازي شده است. هم چنين فارغ التحصيلان دوره ي كارشناسي اين رشته مي توانند در رشته هايي مانند فيزيولوژي، آناتومي و آموزش بهداشت و ... نيز ادامه ي تحصيل دهند.

 

ابر تگ ها

11 مرداد انتخاب رشته کنکور, احتمال قبولی, اعلام نتایج کنکور, انتخاب رشته, انتخاب رشته اینترنتی, انتخاب رشته تجربی, انتخاب رشته رایگان, انتخاب رشته ریاضی, انتخاب رشته کامپیوتری, انتخاب رشته کنکور, انتخاب رشته کنکور 91, تدریس خصوصی فیزیک، کلاسهای گروهی فیزیک، کنکور، تدریس فیزیک، فیزیک کنکور، آموزش فیزیک پیش دانشگاهی، آ, تدریس خصوصی فیزیک، کنکور، تدریس نیمه خصوصی فیزیک، تدریس فیزیک، فیزیک کنکور، آموزش فیزیک پیش دانشگاه, تدریس خصوصی فیزیک، کنکور، تدریس فیزیک، فیزیک کنکور، آموزش فیزیک پیش دانشگاهی، آموزش فیزیک 3 ، سوالات, دانلود سوالات آزاد, دانلود سوالات آزاد 91, دانلود سوالات پزشکی آزاد, دانلود سوالات کنکور آزاد پزشکی, دانلود سوالات کنکور آزاد، دانلود سوالات آزاد، سوالات کنکور آزاد، سوالات فیزیک آزاد، آزاد راه, دانلود نرم افزار انتخاب رشته, دانلود پاسخ تشریحی آزاد 91، دانلود آزاد ریاضی 91, دانلود پاسخ تشریحی آزاد 91، دانلودکلید آزاد 91, دانلود پاسخ تشریحی آزاد پزشکی 91 عصر، دانلود آزاد پزشکی عصر, دانلود پاسخ نامه آزاد 91, دانلود کنکورهای آزاد, سوالات فیزیک کنکور آزاد 91, سوالات پزشکی آزاد عصر, منابع خوب کنکور، کتاب کنکور، کتاب ریاضی کنکور، کتاب فیزیک کنکور، خیلی سبز، قلم چی، گاج، کلک معلم، رم, مهندسی مواد، تراز مهندسی مواد، متالورژی، گرایشهای مهندسی مواد، بازار کار مهندسی مواد, نتایج اولیه کنکور 91, نرم افزار انتخاب رشته, پاسخ نامه فیزیک آزاد 91, پاسخ کلیدی پزشکی آزاد 91, پاسخ کنکور 91، دانلود پاسخ کنکور 91، دانلود پاسخ فیزیک سال 91، پاسخ تشریحی فیزیک کنکور، پاسخ فیزیک ک, کتاب فیزیک، جزوه فیزیک، دانلود سوالات فیزیک، کنکور، فیزیک کنکور، تدریس خصوصی فیزیک، آموزش فیزیک, کلید دانشگاه آزاد 91, کلید پزشکی آزاد, کنکور آزاد غیر پزشکی، دانلود آزاد غیر پزشکی، پاسخ آزاد 91, کنکور، تدریس فیزیک کنکور، آموزش فیزیک کنکور، تدریس خصوصی فیزیک کنکور، تدریس گروهی فیزیک کنکور، جزوه , کنکور، فصلهای آسان کنکور، دانلود سوالات کنکور، دانلود سوالات پیش دانشگاهی، یانگ، فیزیک اتمی، فیزیک ح

نمایش تمامی تگ ها
^